Jubileusz szkoły

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci. Chociaż czas je porządkuje, czasem dodaje blasku, jednak dźwięk szkolnego dzwonka zawsze mile  wspominamy.

Szkoła Podstawowa  im. Jana Pawła II w Sycynie ma już 120 lat.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły  się  mszą św. w Kościele Parafialnym pw. św. Józefa Rzemieślnika w Popówku odprawianą przez Ks. Proboszcza Cezarego Bukowskiego, Ks. Romana Janeckiego, Ks. Aleksandra Brzezińskiego, Ks. Zbigniewa Urnego i Ks. Józefa Kamzola.

Po zakończeniu nabożeństwa, uświetnionego wystąpieniem chóru Vici Cantantes oraz trębacza goście udali się do Sycyna, aby uczestniczyć w dalszych oficjalnych uroczystościach.

19 października 2013 roku dyrekcja, pracownicy, uczniowie i ich rodzice zorganizowali jubileuszową uroczystość, w której wzięli udział Burmistrz Obornik Pan Tomasz Szrama, przedstawiciel kuratorium Pan Wojciech Wasielewski, dyrektor ZEAS-u Pan Edward Mączyński, księża, emerytowani pracownicy szkoły, przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych, dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji kultury z terenu miasta i powiatu, organizacji pozarządowych oraz ci którym życie szkoły nie jest obojętne.

Po powitaniu gości przez panią dyrektor Ewę Nowicką, uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany specjalnie z okazji 120-lecia szkoły.

W programie obok uczniów udział wzięli nauczyciele i absolwenci „Jubilatki”. Wszyscy obejrzeli bogaty program artystyczny, którego jednym z punktów było pasowanie pierwszaków na uczniów klasy pierwszej. Podczas uroczystości nie zabrakło patriotycznych akcentów, odśpiewano hymn państwowy i hymn szkoły, wprowadzono poczet sztandarowy. Wystąpienia muzyczne, recytatorskie oraz taneczne uczniów pokazały, że utalentowane  dzieci z Sycyna aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Odśpiewano wspólnie piosenkę ,,Staruszek gmach”.

Potem przyszedł czas na słowa uznania, składanie życzeń, wręczanie kwiatów i prezentów.

Podczas spotkania goście zwiedzili „Jubilatkę”, dokonali pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej, a następnie wspominali szkolne lata przy wspólnym stole. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zdjęć  poświęcona historii szkoły. Każdy znalazł w niej cząstkę swego życia spędzonego w szkolnych murach, członków swoich rodzin i znajomych. Można także było zajrzeć do starych kronik szkolnych. Łezka w oku zakręciła się niejednemu, gdy wspominając i oglądając stare  czarno - białe fotografie odnajdywali tam siebie. Tego dnia,  sale lekcyjne przemawiały do odwiedzających, tego dnia bowiem przeszłość połączyła się z teraźniejszością. Był to najlepszy dowód tego, że „czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach”.

Uczestnicy spotkania otrzymali jubileuszową pamiątkę, okazjonalny biuletyn.

120 - letnia tradycja Szkoły Podstawowej w Sycynie to powód do dumy dla całej społeczności. Jubileuszowa uroczystość pokazała, że nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie szkoły doceniają tradycję, której są spadkobiercami i dbają o jej wizerunek.  

Z okazji swego święta szkoła otrzymała wiele życzeń, za które dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie serdecznie dziękują.